parswood
11 اسفند 1401 - 12:49

کلید بازگشایی ۱۲ مکان تاریخی دست دستگاه های اجرایی است

بیرجند- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: ۱۲ مکان تاریخی در تملک دستگاه های اجرایی وجود دارد که علی رغم تمایل گردشگران برای بازدید نوروزهای گذشته بازگشایی نشدند.

هادی شاه وردی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اساس آمار و اطلاعات ۱۲ مکان تاریخی در خراسان‌جنوبی وجود دارد که در تملک و اختیار دستگاه‌های مختلف دولتی است که برای ایام نوروز پیگیر بازگشایی آن برای بازدید گردشگران هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: این موارد اماکنی هستند که گردشگران تمایل برای بازدید از آن دارند ولی طبق سوابق سال‌های گذشته برای بازدید بازگشایی نشدند.

پاسخ دستگاه‌های اجرایی برای بازگشایی اماکن تاریخی

شاه وردی با اشاره به گفته استاندار خراسان جنوبی مبنی بر بازگشایی اماکن تاریخی در تملک دستگاه‌های دولتی در ایام نوروز، بیان‌کرد: دستگاه‌های اجرایی در پاسخ به درخواست ما مبنی بر بازگشایی اماکن تاریخی در تملکشان جواب منفی نمی‌دهند بلکه یا می‌گویند مشکلی برای بازدید وجود ندارد و یا مطرح می‌کنند که نمی‌توانیم بازگشایی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با بیان اینکه برخی از دستگاه‌های اجرایی می‌گویند برای بازگشایی نیروی انسانی کافی نداریم که ایام نوروز در آن مکان مستقر باشد، گفت: البته ما مطرح کرده‌ایم که آمادگی داریم برای این بناها راهنمای گردشگری بگذاریم.

انتظار از دانشگاه بیرجند برای بازگشایی باغ امیرآباد

وی با اشاره به اینکه یکی از باغ‌ها و عمارت‌هایی که در لیست این ۱۲ اماکن قرار دارد، باغ و عمارت امیرآباد است، افزود: این عمارت در اختیار دانشگاه قرار دارد که اکنون درب آن برای بازدید بسته و تبدیل به مجتمع خدماتی و رفاهی برای کارکنان و مهمانان دانشگاه بیرجند شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: با بسته بودن این باغ مخالف هستیم و از دانشگاه بیرجند انتظار داریم که شرایط بازدید از این مجموعه را نه فقط در ایام نوروز که بلکه در طول سال فراهم کنند و در جلسه بعدی ستاد سفر نیز پیشنهادات خود را مطرح خواهیم کرد.

شاه وردی با تأکید بر اینکه شاید دانشگاه به دلایلی معذورت هایی چون کمبود نیروی انسانی و … داشته باشد، ادامه داد: باغ امیرآباد یکی از باغ‌های فاخر است که بی شک در صورت بازگشایی مورد استقبال ویژه گردشگران قرار خواهد گرفت.

وی در مورد خانه تاریخی مرحوم هادوی گفت: خانه هادوی اکنون مالکیت شرکت عمران و مسکن سازی است و البته با توجه به همکاری‌ها تاکنون مشکلی برای بازدید از آن به ویژه در ساعات صبح وجود نداشته است.

یک پیشنهاد به مجموعه وزارت راه برای خانه تاریخی مرحوم هادوی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان‌کرد: در سفر رئیس شرکت بازآفرینی شهری، مدیران کل و معاون وزیر راه به استان درخواست دادیم که در عین حفظ مالکیت برای مجموعه، بهره‌برداری از آن به میراث فرهنگی واگذار شود.

شاه وردی افزود: در آن سفر قول و وعده‌ای به ما داده شد و بعد ارتباط گیری با دوستان در مرکز را ادامه دادم که پاسخ دادند شرکت عمران و مسکن سازی آن را در اختیار شرکت بازآفرینی قرار داده است و البته رایزنی‌های ما همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه خانه مرحوم هادوی هم از نظر بنا و هم از نظر شخصیت مرحوم آیت الله هادوی برای ما بسیار ارزشمند است، یادآور شد: البته برای بازدید از این مجموعه مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی یادآور شد: پیشنهادات و راهکارهای خود را برای بازدید امکان تاریخی در تملک ادارات دولتی در جلسه بعدی ستاد سفرهای نوروزی مطرح خواهیم کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1067891