parswood
13 بهمن 1401 - 16:08

بهره‌برداری ۴۰ طرح آموزشی در خراسان جنوبی

۴۰ طرح آموزشی و پرورشی در دومین روز دهه فجر با ارتباط تصویری رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش در خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی چهار طرح دیگر آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمود چاوشان، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح این طرح‌ها که همزمان با سراسر کشور برگزار شد گفت: ۴۴ پروژه آموزشی شامل ۱۵۴ کلاس درس است که حدود ۱۳۹ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آنها اختصاص یافته است.

محمود چاوشان افزود: از این تعداد ۴۰ پروژه با اعتبار حدود ۸۸ میلیارد تومان امروز به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی چهار پروژه با اعتبار ۵۱ میلیارد تومان آغاز شد.

وی به مشکل کمبود فضای آموزشی در شهرستان بیرجند اشاره و اظهار داشت: از سال گذشته تاکنون تمرکز بیشتر بر رفع کمبود فضای آموزشی در حاشیه شهر بیرجند و سایت‌های مسکن مهر بوده لذا توانستیم ۱۰۰ کلاس درس را به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با اشاره به تفاهم منعقد شده با استانداری گفت: در قالب این تفاهم‌نامه و با مشارکت بنیاد مستضعفان، ۳۷ کلاس درس در حاشیه شهر بیرجند به مرحله اجرا می‌رسد.

وی گفت: مدرسه چهار کلاسه دستگرد بیرجند در چارچوب همین تفاهم‌نامه به بهره‌برداری رسیده و یک مدرسه ۱۲ کلاسه در حال ساخت است که ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد لذا امیدواریم از ردیف اعتبارات محرومیت‌زدایی بتوانیم با تخصیص بالا پروژه را به انجام برسانیم.

چاوشان ادامه داد: به‌زودی ۱۳۲ میلیارد تومان از ردیف اعتبارات محرومیت‌زدایی محقق می‌شود تا پروژه‌های ساخت و ساز مدرسه در حاشیه شهر سرعت بگیرد.

وی با اشاره به وضعیت فعلی مدارس حاشیه شهر بیرجند گفت: در حال حاضر این مدارس بیش از ظرفیت فعالیت می‌کنند که نیاز است با اجرای پروژه‌های جدید در راستای ارایه خدمات مطلوب آموزشی گام برداریم.

چاوشان عنوان کرد: روستای دستگرد مشکل زمین ندارد و به میزان نیاز اراضی با کاربری آموزشی پیش‌بینی شده لذا تلاش می‌شود کمبود فضای آموزشی در این منطقه به حداقل برسد.

وی گفت: سرانه فضای آموزشی در سایت‌های مسکن مهر مرکز استان به میانگین ۲ درصد هم نمی‌رسد که یک فاجعه محسوب می‌شود و در مناطق حاشیه شهر میانگین سرانه فضای آموزشی ۱.۷۳ درصد و ۲.۶۳ درصد است که تلاش داریم ساخت و سازهای جدید را در چهار روستای حاشیه شهر متمرکز کنیم.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی اظهار امیدواری کرد: بعد از تحقق سهم خیران اعتبارات دولتی هم تامین شود تا بتوان با سرعت پروژه‌ها را به بهره‌برداری رساند.

در این مراسم مدرسه چهار کلاسه روستای دستگرد با حضور فرماندار بیرجند و جمعی از مسوولان به نمایندگی از سایر پروژه‌ها افتتاح شد.

امروز همزمان با سفر رئیس جمهور به شهرستان ری در استان تهران از طریق ارتباط تصویری با سراسر کشور، هزار و ۱۰۰ مدرسه و طرح آموزشی و پرورشی با پنج هزار و ۱۶۴ کلاس درس در ۳۱ استان کشور به بهره‌برداری رسید.

پایان پیام/۳۶۳۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015204